Biskota te shendetshme(Shtrudlle)
Biskota te shendetshme(Shtrudlle)

Biskota te shendetshme(Shtrudlle)

Kuzhint.com

Per brumin:1/2 gote tershere te bluar1/2 gote miell arre kokosi3/4 gote hurma ArabiePak kanelle6 luge te medha leng portokalliPak kripe

Mbushja:1 gote fiq te thare1/2 gote uje te nxehteLekuren e 1 portokalli1/2 luge te vogel vanilje

Pergatitja:Per brumin:

Bluani se bashku tersheren, arren e kokosit, hurmat, kripen, kanellen deri sa te thermohen hurmat.

I shtoni pak nga pak lengun e portokallit qe te lidhet. Mbushja: Vendosni fiqt ne uje te nxehte te zbuten per 30min.

I bluani me gjysmen e ujit.

I bluani gjithe perberesit e mbushjes me gjysmen e gotes se ujit ku jane zbutur fiqte. Punoni brumin ne forma katrore dhe i palosni pasi ti mbushni permbajtjen e fiqve. Nje ushqim kalorik por super i ushqyeshem, i parezistueshem!

Recet nga :Blerina Bombaj


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  shendetshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantija Kosovare
Kroassant me parmesan dhe hudher
Reçelë me domate te kuqe