Biskota te mbushura me gjeme molle nga Egzontina Ismaili
Biskota te mbushura me gjeme molle nga Egzontina Ismaili

Biskota te mbushura me gjeme molle nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Filli : 4 molla grihen ne rende pastaj i shtohen 5 luge te gjelles sheqere dhe fergohen ne zjarre pastaj i shtohet nji luge e qajit kanelle dhe fergohet serisht edhe per 3 minuta.

BRUMI: 125 gr margarin shkrihen dhe lihet qe te ftoht, pastaj i shtohet nji veze, nji got e gjysme e qajit sheqere pluhure, mielle sipas nevojes dhe nji pluhure per pjekje per te formuar nje brume te ngjeshur.

Pastaj e tollojme peten dhe nga peta nxerrim forma me gota te qajit pastaj ne mes tyre i vendosim nga filli me molle dhe prap vendosmi siper fillin nji pjes te brumit ku skajet i mbyllim me pirun.

Pjeken ne 200 grad per 15-20 minuta dhe pasi te pjeken i sperkatim me sheqer pluhure si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  mbushura  gjeme  molle  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Receta per pjeshka
Speca te mbushur (dollma) me mishe
Embelsire ruse