Biskota te buta me kokos
Biskota te buta me kokos

Biskota te buta me kokos

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 copë vezë, 6 g sheqer, 6 g miell, 1 pako pluhur pjekje, një gjysmë lugë çaji me ujë, 2 copë vezë, 10 g sheqer, 10 kube me çokollatë, 20 g gjalpë (ose margarinë), Për dekor:, 2 dcl qumësht, 20 g çokollatë, 10 g sheqer, 15 g gjalpë (ose margarinë), 20 g miell kokosit

Pregaditja e recetës :

Miksojme te bardhat e vezes deri sa te shkumohen mire dhe en te shtojme, sheqern, miellin, peciven dhe gjysemn luge cajit me uje ose vaj.

Biskotat e buta i shtrojme ne nje letere kuzhine ne forme katrore dhe i jekim ne tem 170 grad per 20 min.

Ne anen tjeter pergadisim fillin rrahim 2 vezet me sheqer deri sa te shkumohen mire per 15 min dhe em pas shtojme cokoladen dhe perberjen e hedhim ne nje ene sier me avull deri sa te zihet mire pasi te jete zier hedhim gjalpen dhe e perziejm deri sa edhe gjalpa te shkrihet dhe e leme te ftohet kete perberje ia hedhim biskotave duke ia rrafshuar me nje luge embelsirash dhe e formojme nje rolad me kujdes te shtuar dhe ne fund i presim roladat ne 3 centimetra te gjitha te barabarta.

Per lyerje vlojme qumeshtin dhe ne te shtojme cokoladen bashk me gjalpen deris a te shrkihet pasi te ftohet biskotat i rrokullisim ne cokolad dhe i sperkasim ose i rrokullisim ne kokos.

Embelsira sherbehet e ftoht.

Ju befte mire

perktheu www. tegatuajm. com

Source:http://slatkoslano. net/


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  buta  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolatë dhe gjalpë  kikiriku
Kuleq te shpejt ne tigan
Qofte shtepije  nga Flamur Gashi