Biskota te brishta
Biskota te brishta

Biskota te brishta

Kuzhint.com

Perbersit:

  • Gjalpë i butë 190g
  • 75 g sheqer
  • 2 lugë çaji kripë
  • 1/2 vanilje
  • 1/2 lugë çaji pluhur vanilje
  • 2 të bardhë vez
  • 225 g miel
  • 100 çokolad e zeze

Pèrgaditja: ne nje ene rrahim gjalpin me sheqerin dhe te bardhat e vezes dhe deri sa te shkumohet pastaj hedhim vaniljen dhe pluhurin per pjekje dhe vazhdojm e perziejm me tel kuzhine dhe shtojme edhe kripen gradualisht shtojme miellin deri sa masa te trashet.

Ne rast se nuk keni arritur trashesin e duhur te brumit hedhni edhe pak sasi te miellit dhe me forme beni biskotat si ne foto.

Pjekim ne tem 180 grad per 15 min pastaj shkrijme çokoladen me avull dhe nga njera pjes e biskotes e fusim ne çokolad.

Sherbehen me çaj dhe kafe.

Ju befte mire....


Fjalet kyqe : brumera  biskota  brishta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona (pasta) me gjoksë pule dhe perime nga tegatuajm.com
Produktet bujqësore që ndihmojnë në luftimin e kancerit
Turshi e jashtëzakonshme