Biskota të shijshme me fruta mali
Biskota të shijshme me fruta mali

Biskota të shijshme me fruta mali

Kuzhint.com

Përbërësit

250g Plain Miell ose Biscuit Miellë,

1 lugë çaji pluhur pjekje,

220g Sheqer,

3 vezë te rrahura lehtë,

200g fistikë i copëtuar,

125g boronica te terura te copëtuara,

Levore e 1 limoni,

1 lugë çaji vanilje ekstrakt.

Pergaditja:

Ngrohim paraprakisht furrën në 160C Diplomat

Mixojm së bashku miellin, pluhurin per pjekje dhe sheqerin në një tas dhe ne te shtoni vezët ngadalë për të bërë një brumë.. pastaj

Shtoni fëstëk dhe boronicë te copëtuar, levore limoni dhe ekstrakt vanilje

Gatuajm përzierjen butësisht dhe pastaj të ndarë dhe rrokulliset në dy pjes.

Vendosim në një tabaka per pjekje te rreshtuar dhe piqen për 25 minuta në furrë te nxeht.

Pasi te jet pjekur e ftohim pak dhe e prejm në feta të trasha 1-2cm.

Ulja e ngrohjes së furrës ne 150C per kthiminë e tabakaa prap në furrë dhe piqem edhe për 10-15 minuta, kthehet secili biscott ne anen tjeter dhe vazhdojnë të piqem edhe për 10-15 minuta derisa tëmarrin nje ngjyr te artë-kafe.

Shërbejm me një filxhan salcë te nxehtë çokollatë biscotti për të njom ata.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  fruta  mali  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trileçe pak me ndryshe
Kroasan
 Proja me spinaqë nga Valdeta Latifi