Biskota të mira me kakao
Biskota të mira me kakao

Biskota të mira me kakao

Kuzhint.com

Përbërësit:

350 g biskota,

250 g gjalpë,

Çokollatë e errët 200g,

140 g sheqer,

1 e verdhe veze,

Përgatitja:

Miellin përzieje me sheqer, kakao shtojm 1 te verdhë veze dhe gjalpë ne temperaturën e dhomës dhe gatuaje brumin.

E lejem një orë në frigorifer për të pushuar.

Marrim dhe e shtrijm brumin dhe me nje gote formojm biskotat rrumbullake.

Renditim ne tepsi dhe i fusim ne furr per 10 min ne 180 grad.

Per ti bashkuar biskotat formo mbushjen me 350 gr biskota te bluara te perziera me cokolad te shkrire dhe pak gjalp.

Lidhim biskotat duke i lyer ne mes me masene gatuar dhe ne njere ane zhyti ne cokoladene shkrire per dekorim.

Mund edhe ti sperkatni me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  erreta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kuleqë (tatli) nga Roni Kabashi
Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit
Sendviqe  me mishe pule, perime, pilaf dhe buk te shtepis