Biskota si piramid
Biskota si piramid

Biskota si piramid

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 330 gr miell kokosit
  • 480 gr qumësht të kondensuar
  • 2 lugë sheqer diabetik
  • 2 luge sheqer vanilje
  • 1 lugë çaji bajame
  • lugë çaji kripë gjobë
  • 100 g çokollatë kuzhine(të lehta, të errët ose të bardhë)

Furrën e ngrohim paraprakisht në 180 gradë.

Marrim nje tepsi dhe e mbulojm me letër pjekje.

Pregaditja;

Kokosit e qesim në një ene të madhe, shtojm kripën dhe e përziejm mirë.

Mixojm qumështin e kondensuar me sheqer diabetik, sheqer vanilje dhe bajame te coptuara.

Kete mas e qesim tek ena me kokos dhe e përziejm mirë.

Duke e përdorur një lugë te çaji formojm biskota ne form te piramidave dhe i vendosim ne tepsi te shtruar me leter per pjekje.

I vendosim ne furre te parangrohur dhe i pjekim per 8 deri në 10 minuta Pasi te pjekjen menjëherë me kujdes i jekim nga tepsia (përdorni një shpatull) dhe i lëmë qe të ftohen.

Çokollatën e shkrijm në avulle te ujitmire dhe me nje luge ia hedhim siper çdo biskote me kokos dhe e dekorojm me qokollada shume ngjyrshe te vogla.

Burimi;;marmelina

Perkthimi;http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  piramid  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me qepë të njoma
Toptha Rafaello
Torte e ftoht  me portokall