Biskota per femijë
Biskota per femijë

Biskota per femijë

Kuzhint.com

Perbersit:

  • mielle sipas nevojes
  • Gjalpë 250gr
  • 1/2 filxhan sheqer pluhur
  • 1/2 filgjan sheqer i kafte
  • 1 lugë sheqer vanilje

Gatimi;:

Rrahim gjalpin me mikser për një minut derisa te beher krem shtojm sheqerin pluhur dhe vazhdojm rrahjenedhe per 2 min.

Ne kete mas shtojm edhe vanilje.

Pastaj aty e qesim edhe miellin përziejnë derisa te behet nje brum homogjen dhe kete brum e mbeshtjellim me nje qese najlani dhe e lënë për 1 orë në frigorifer.

Marim tepsin dhe ne te shtrojm leter kuzhine

Pas nje ore marrim brumin dhe ne tavolin e tallojm me nje tollojs ne nje pet dhe nga aty me forma bejme biskota sikers si ne foto me dekor i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne furre te parangrohur për 8-10 minuta në 190 gradë deri te marrin nje ngjyrë te arte.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  femije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pulë e skuqur e Transilvanisë
Embelsir me çokollate
Speca të mbështjellë me proshutë