Biskota me shije të vaniles
Biskota me shije të vaniles

Biskota me shije të vaniles

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

50 gr Sheqer pluhur, 100 gr Buter, 150 gr Miell, 1/4 Luge qaji krip, 1/4 Luge qaji sheqer vanille, 4-5 Luge qaji sheqer per sperkatje, 1 veze, 1 Luge qaji uje i ftohet

Pregaditja e recetës :

Perzim buterin me sheqer pluhurin.

Miellin perzim me sheqer vanillen dhe kripen.

Hedhim masen me miell pak nga pak te buteri i perzier duke e perzier mire masen.

Brumin e bute e ndajme ne 3 pjese te barabarta dhe ia japim formen e sallamit.

Kur ta keni arritur diametrin e sallamit 2. 5 cm vendoseni ne frigorifer per 1 ore.

Pastaj e nxjerrim nga frigorifer e lyejm me brushe siper brumin role me nje veze te rrahur dhe siper e sperkasim me sheqerin te perzier me pak krip(jo shume).

Rolen (brumin)e presim ne copa 2 cm dhe i vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Te pjeken keksat ne temperatur 180 Grad per 20-25 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  keksa  vanille  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke me banane nga Buqe Ferizi
Ëmbëlsira me krem dhe rende
Sallamë me zhele