Biskota me reqel fiku
Biskota me reqel fiku

Biskota me reqel fiku

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT 1 kg. miell 3 vezë (1 te plot dhe 2 te verdha) 200 gr. sheqer 100 gr. gjalp 50 gr. qumësht ose kos 1 pako peciv 1 majë e kripë 1 lugë çaji vanilje ekstrakt Për mbushjen fiq të thata ose reqel fiku 50 ml. rum ose pijeve të tjera për shijen tuaj Zhyten në ujë dhe rum fiku për të paktën 30 minuta dhe pastaj e shtrydhim dhe e presim ne copa shime te imeta. Përgatitja; Përgatitja e brumit behet duke vënë të gjithë përbërësit në nje ene dhe përziejm çdo gjë shumë mirë, duke shtuar më në fund peciven. duke e mbyllur me qese plastike dhe e fusim në frigorifer për të paktën gjysmë ore. Pastaj marrim brumin dhe e shtrim me tollojs qe peta te jet 5 mm ku nga kjo pet presim rrathe me nje gote ku në çdo rrethe ne mes qesim fikune grir imet me pare duke e mbulu ne gjysmë, dhe duke formuar një hënë dhe duke ia shtypur anesoret mirë me një pirun. Keshtu veprojm derisa te perfundoj i gjithe brumi Marrim nje tepsi te mbuluar me një letër per pjekje i vendosim biskotat gjysmëhënëze dhe i pjekim në furrë te parangrohur në 200 gradë për rreth 15-20 minuta. Te pregaditura nga http://tegatuajm. com/ Ju beftmire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  reqel  fiku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me keksa dhe banane nga Gaziganja Salihu
Bakllavë të kuzhinës kosovare.
Erëzat ”Pluhurat Magjike” Të Kuzhinës