Biskota me kajsi
Biskota me kajsi

Biskota me kajsi

Kuzhint.com

Përbërësit ; 300 gr margarinë 150 gr sheqer pluhur 2 e verdhë e ves 1 sheqer vanilje 400 gr miell ose sipas nevojes 1 lug qaji peciv Per mbushje; 150 gr gjem kajsie sheqer pluhur pergaditja; Ne temperatur te ulët shkrini 300 gram margarinë e largoni nga zjarri dhe me nje pirun i perziejm margarinën me 100 gr sheqer pluhur, 2 te verdhë te ves, 1 sheqer vanilje 1 lug qaji peciv dhe i gatuani lehtë të gjithë kto me 400 gr miell (ndodhe qe mund të ju duhet edhe pak më shumë miell).

Nga brumi i pregaditur formohet nje pete dhe me forma te njejt prehen keksat i mbushim ne mes me gjem dhe ja vesdosim pjesen tjeter te biskotave duke ia dhene formen si ne foto, qiten ne tepsi te shtruar me leter per pjekje dhe piqen ne temperatur 180 grad që të mbeten të ndritshme.

Me te njejtin brum bejm edhe biskota si kifle gjithmun duke e shikuar foton per orientim.

Mbasi te ftohen i sperkasim me sheqer pluhur dhe i servojm. Provoni këto biskota thjesht shkrihet në gojën tuaj!! Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  kajsi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kokos dhe krem vanille
Sekreti i dobësimit të Adele!
Petulla të shijshme amerikane