Biskota me gjizë
Biskota me gjizë

Biskota me gjizë

Kuzhint.com

Perbersit:

~ 1 filxhan sheqer pluhur,

~ 250 gram gjizë te embel per torte,

~ 65 gram gjalpë,

~ 1 pako vanilje,

~ 2 gota miellë,

~ 2 vezë,

~ 1 pako pluhur per pjekje,

~ sheqer per ti rrotulluar biskotat para se te piqen.

Përgatitja:

Rrahim vezet me sheqer deri sa te shkumohen dhe pastaj ia shtojme gjalpin e shkrire dhe vazhdojme i miksojme se bashku duke ia shtuar edhe gjizen e embel ne vazhdime ia shtojme sheqer vaniljen dhe miellin se bashku me 1 pecive.

Pasi masa te jete bere gati per tu gatuar me dore formojm toptha dhe i rrokullisim ne sheqer duke i renditur mi nje letre kuzhine ne tepsi dhe i fusim ne furre ne tem 180 grad per 15 deri 20 min.

ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me arra
Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven
Biskota me sheqer