Biskota me gjeme kumbulle
Biskota me gjeme kumbulle

Biskota me gjeme kumbulle

Kuzhint.com

Receta nga www. tegatuajm. com

  • 1 pako margarin ( 250 gram)
  • 1 vezë
  • 1, 5 gota sheqer pluhur
  • 2 bardak çaji niseshte
  • 2 lugë kos
  • 1 vanilje
  • 1 Pluhur per pjekje (peciv)
  • mielle sipas nevojes

Per mbushje ;

  • Gjeme kumbulle, molleose sipas shijes

Për dekor;

  • Sheqer pluhur

Përgaditja e recetës;

Ne nje ene e perziej margarinen e shkrire pak dhe te ftohu me vezë, sheqer pluhur, niseshte, kosin, vanilje, pluhur per pjekje(pecive), dhe miellin duke formuar nje brume pastaj brumin e ndajm në katër topa të rrumbullakëtdhe e tollojm ne nje pet duke ia dhen formen si në foto.

Pastaj ia vandosim mbushjen ne mes duke e mbyllurdhe mbeshtjell si ne foto.

I renditim ne tepsi te shtruar me leter per pjekej dhe i pjekim per në 180 grad, deri sa të marrin nje ngjyre te artë.

10 minuta pasi ti largojm nga furra i dekorojm me sheqer pluhur


Fjalet kyqe : brumera  biskota  gjeme  kumbulle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasha qofte
Tortelini salate
Biskota dhe djathë