Biskota me form lule
Biskota me form lule

Biskota me form lule

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

50 gram gjalpë, 125 gram sheqer pluhur, miell 400 gram, 2 lug gjelle kakao, dhe aromë portokalli

Pregaditja e recetës :

Përbërësit:

50 gram gjalpë,

125 gram sheqer pluhur,

miell 400 gram,

2 lug gjelle kakao,

dhe aromë portokalli,

Pergaditja,

Ne fillim e shkrijm gjalpin dhe ia largojm shkumen qe e formom,

Ne nje ene te madheqesim gjalpin e shkrir dhe sheqer pluhur, i perziejm me dor dhe ne fund e qesim edhe millin dhe prap duke e perzier mir e formojm nje brum te ngjeshur.

Kete brum e ndajm ne dy pjes ku ne njerei i qesim 2 lug kakao ndersa ne tjetren arome portokalli.

Te dy brumet i perziejm veq e veq dhe nga kto formojm kuleq te vogel sa nje kokerr arre dhe i japim formen biskotave duke i renditur kuleqet ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje. ( per ta bere formen e biskotave shikoni foton).

I pjekim ne furre te nxehur ne 150 grad per 18 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  form  lule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatë greke
Biskota me reqele
Losion sherus për ata qe kan problem me renjen e flokëve