Biskota me fiq të thata
Biskota me fiq të thata

Biskota me fiq të thata

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

520 gr. mielle,, 3 vezë,, 200 gr. sheqer,, 100 gr. vaj ulliri ,, 50 gr. qumësht ,, 1 pako peciv,, 1 majë e kripë,, 1 lugë çaji vanilje ekstrakt,, Për mbushjen;, fiq të thata ose reqel fiku, 50 ml. rum ose pijeve të tjera për shijen tuaj

Pregaditja e recetës :

Ne fillim zhyten në ujë dhe rum fiku për të paktën 30 minuta dhe pastaj e shtrydhim dhe e presim ne copa shume te imta.

Përgatitja e brumit behet duke vënë të gjithë përbërësit në nje ene dhe përziejm çdo gjë shumë mirë, duke shtuar më në fund peciven. duke e mbyllur me qese plastike dhe e fusim në frigorifer për të paktën gjysmë ore.

Pastaj marrim brumin dhe e shtrim me tollojs qe peta te jet 5 mm ku nga kjo pet presim rrathe me nje gote ku në çdo rrethe ne mes qesim fikune grir imet me pare duke e mbulu ne gjysmë, dhe duke formuar një hënë dhe duke ia shtypur anesoret mirë me një pirun.

Keshtu veprojm derisa te perfundoj i gjithe brumi

Marrim nje tepsi te mbuluar me një letër per pjekje i vendosim biskotat gjysmëhënëze dhe i pjekim në furrë te parangrohur në 180 gradë për rreth 15-20 minuta.

Ju beftmire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  thata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos
Bakllavë moderne
Torte klasike