BISKOTA ME FARA SUSAMI
BISKOTA ME FARA SUSAMI

BISKOTA ME FARA SUSAMI

Kuzhint.com

Përbërësi për biskota :::

 • Gjalpë i pa kripur 125g
 • filxhan vaj ulliri
 • Një gjysmë gotë çajit fara te susamit
 • Gjysma e një filxhan arra te buara
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1 vezë
 • Vaj susam 2 luge te mesme
 • pak levore limon
 • 1 pako vanilje
 • susam,
 • Gjysme pako pluhur per pjekje(peciv)
 • mielle
 • 100 g çokollatë të shkrirë per dekor

Pergaditja:

Në temperaturë dhome zbutim gjalpën, pastaj shtojm vaj ullirin, sheqer pluhurin, vaj susami, arra, levorei limoni dhe vezë pastaj i perziejm te gjitha se bashku dhe formojme brumin.

Kete brume e bejme ne forme te zgjatur duke e shtypur me pirun siper sa per tju dhe ne pamje dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe duke i pjekur per 25 min ne 180 grad.

Pasi te piqen e shkrime cokoladen me pak vaj mbi avull dhe i zhysim nga njera ana biskotat dhe i hedhim arra te grimcuara.

Sherbehen me qaj ose kafe, ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  fara  susami  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me limon
Tortë me banane dhe karamel
Kulaç me kos