Biskota me dardha për fëmij
Biskota me dardha për fëmij

Biskota me dardha për fëmij

Kuzhint.com

Shume te mira dhe te lehta te pregaditen.

Përbërësit per brumin;

*500 gr miell,

*1- lug kafeje kripe,

*1- lug kafeje sode,

*1-lug te vogel peciv,

* kos sa te na nevoitet,

*500 gr dardha,

*1 e bardhe e vezës,

*5 luge sheqer.

Përagatitja:

I vejme ne nje tas te gjithe perbersitsi; 500 gr miell, 2 -veze1- lug kafeje kripe, 5 luge sheqer, pastaj ia hedhim kosin e perzier me soden dhe pciven pak nga pak duke e punuar brumin.

Me pas e leme menjane te mbuluar per 30 min.

Kur te jete gati e punojme per10 min.

E marim brumin dhe e hapim ne nje pete jo shume te holle me tallus dhe nga ky brum bejm forma te dadhave. (duhet te keni kallep te ketyre formave ) dhe i lyejm me te bardhat e ves vendosim siper gjysma te dardhes te prera si ne foto para se te piqen qe te duken si ne foto.

Nxejm furren ne 180 grad dhe i pjekim tegjitha derisa te marrin nje ngjyre te arte.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  femij  biskota  dardha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pica role  nga Gaziganja Salihu
Buk shtepije
Të ngrënit shumë shpejt na shkuron jetën