Biskota me badema
Biskota me badema

Biskota me badema

Kuzhint.com

Perbersit: 500 g miell 370 g margarinë, Bajame te bluara 250g, 180 g sheqer, 1 dl uje 50 g bajame te pa coptuara, Reqel te kumbulles ose kajsis PËRGATITJA: Ne fillime shkrijme margarinen ne nje ene se bashku me sheqerin ne zjarr dhe shtojme miellin dhe bajamet e krimcuara duke i perzier vazhdimisht dhe shtojme ujin.

Nga kjo perberje formojme nje brume ne trashesi si brumi i bukes.

Marrim masen dhe e rrafshojme me pic dhe me ane te nje gote te qajit bejme rumbullake si ne foto dhe i ndajme ne pjese te barabarta ku gjysmes me ane te nje ene te rrumbullaket me te vogel i bejme vrimat ne mes. i palojme petet me vrime siper petave pa vrime duke i lyer me gjalpe dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe ose leter kuzhine dhe i fusim ne furre ne temp 180 grad per 20 min.

Pastaj i largojme dhe gjitha vrimat i mbushim me reqel dhe i fusim per 5 min ne furre.

Servohen te ftofta pore edhe te vakta me qaj. Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  badema  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TORTE PER DITLINDJE TE GJYSHERVE TAN
Pogaqe muffins te shpejta nga tegatuajm.com
Metoda e ruajtjes se vezes pa frigorifer