Biskota me arra
Biskota me arra

Biskota me arra

Kuzhint.com

Perberesit ; -1 te verdhe veze -250gr miell -150gr gjalp te zbutur -80gr sheqer -80 gr arra te te bluara -1 luge kakao pluhur -2 luge te vogla aditiv -thelpinj te plote arra per zbukurim Pergatitja: Ne nje en vendosim te gjithe perberesit e mesiperm;si miellin, gjalpin, sheqerin, vezen, arrat e bluara, kakaon, aditivin dhe i perziejm mire me dore derisa te formohet nje mase homogjene.

Kete mas e mbeshtjellim me celofon dhe e vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore ne menyre qe brumi te ngurtesohet. Pasi te kete kaluar kjo kohe, e nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe endajm ne copa sipas deshires ku secilen pjese e shtypim pak me dore qe ti japim forme te rrumbullaket si ne foto kudhe qdo biskote i vendosim nga nje gjysem thelpij arre mbi mbasi ti rradhitim ne tepsi te shtruar me leter furre.

E fusim tepsin edhe nje her ne frigorifer edhevper 1 ore ne menyre qe gjate pjekjes biskotat te ruajn formen e tyre. i pjekim ne furre te parangrohur ne 180 �C per 15-20 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem karamel
Biskota me mielle misri
Dobësohuni pa ulur kaloritë, hani çdo 12 orë pa dietë specifike