Biskota indiane
Biskota indiane

Biskota indiane

Kuzhint.com

Përbërësit;

150 gr. sheqer,

200 gr. miellë, 4 vezë,

1 Pluhur pjekje,

Per mbushje:

600 ml qumësht,

2 pako buding vanilje,

150 gr margarinë,

3 lugë sheqer,

1 lugë gjelle sheqer vanilje,

Si shtes per dekor:

kakao ose çokollatë te shkrir

Përgatitje:

Rrahim te bardhat e vezeve me mikser dhe ne te ia shtojm pak sheqer dhe i perziejm deri sa të behet një shkume e fortë

Shtojm te verdhat e vezëve një nga një dhe i perziejm vazhdimisht

Perziejm miellin me pluhurin per pjekje dhe e shtojme tek vezët ngadal me lugë duke i perzier leht me tel kuzhine

Masen e pregaditur e qesim ne tepsi te shtruar me leter ne forma si keksa te gjata (si ne foto) dhe i pjekim ne furre te nxehur me pare ne 200 grad per 5 minuta

Budingun e përgaditim në mënyrë të zakonshme duke e zier me 600 ml. qumesht, dhe e leme qe te ftohet mire.

Margarinën e përziejm me sheqer deri sa te behet shkume dhepastaj aty e shtojm edhe budingun e ftohur dhe ekstrakt vanilje dhe i peryiejm mire.

Pregaditja;

Marrim biskotat dhe i lyejm nga ana e poshtme me fillin e pregaditur ku siper ia qesim edhe biskoten tjeter ku e marrin formen (si një sanduiç)

Kesht veprojm derisa te perfundojm me te gjitha keksat dhe kremin.

Marrim pak nga kremi dhe ne te ia shtojm pak kakao ose çokollatë e perziejm mire dhe duke përdorur një shiringë i dekorojm siper biskotat.

Burimi: coolinarika

Perkthimi:tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  indijane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me patate
Sallata caprese
Tavë me patate