Biskota (gurabija) për festa
Biskota (gurabija) për festa

Biskota (gurabija) për festa

Kuzhint.com

Biskota (gurabija) per festa te gatuara nga Blerta Morina Gashi

Pergaditja:

Ne nje en te thelle i qesim dhe i bashkojm 1 margarin, 1 gote vaj, 1 gote uje te vaket, nje luge gjelle kfasac. 1 luge te qajit sode bikarboni(buke) duke i rrahur me mikser pastaj ia shtojm miellin sipas nevojes derisa te formohet nje brume i forte pastaj brumin e mbeshtjellim me foli plasmasti dhe e fusim ne frigorifer qe te qendroj per 30 minuta

atani marrim brumin dhe me nje tollojs e shtrim ne nje pet si ne foto e prejm me forma sipas deshires dhe e mbushimme mermellad apo nurtela sipas shijes i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne 200 grad.

Pasi te jen pjekuri bejm me sheqer pluhur.

Per ecurin e gatimit per te dy llojet e iskotav qe gatuhen me te njejtin brum vetem forma ndryshe shikone foton.


Fjalet kyqe : brumera  biskoto  gurabija  festa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kofsh pule me patate
Embelsir me sherbet
Ja si e kanë shëruar kokë dhimbjen egjiptianët e lashtë