Biskota gjysem rrethi
Biskota gjysem rrethi

Biskota gjysem rrethi

Kuzhint.com

Nevojiten: 380 gr miell, 120 gr niseshte, 150 gr sheqer pluhur, 1 vezë, 120 gr margarinë, 60 gr gjalpë, 1 kese vanill, çokollate për të lyer qoshet e biskotave. Pregaditja; Përgatisim brumin, duke perdorur gjithë përbërësit perveç çokollates dhe e lëmë 20 minuta në frigorifer.

Pas kësaj, i bëjmë si shkopinj duke e marrë pak nga pak dhe u japim formen e gjysem rrethit.

I vendosim në taepsi ku kemi shtruar letër per pjekje dhe i shtypim lehtë me gisht.

I pjekim në temperatur 180 për rreth 10-15 minuta.

Ndërkohe shkrijmë çokollaten dhe më pas lagim qoshet e biskotave.

Sipas deshirës, mund të shtojmë pak kakao në brum dhe majat dhe t’i lyejmë me çokollate të bardhë.

Natyrisht, biskotave mund t’u japim dhe forma të tjera. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  gjysem  rrethi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë dheu shqipëtare
Franca e para në Europë me prodhimin e vezëve
Gjelle me mish te bluar , fasule te kuqe dhe spec djeges