Biskota  form guace nga tegatuajm.com
Biskota form guace nga tegatuajm.com

Biskota form guace nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërësit për 18-20 copa:

  • 2 Vezë
  • 1 e verdhë e veze
  • 120 Miell
  • 100 G sheqer
  • 100 gr gjalpë të kripur
  • gjysmë -pako pluhur per pjekje
  • levorja e një limoni

Përgatitja:

Ne nje ene perziejm dy vezë të tëra dhe te verdhën e nje veze me sheqer dhe me levoren e nje limoni. pastaj shtojm peciven dhe miellin dhe i perziejm.

Shkrihet gjalpë ne temperatur te ulte dhe pastaj ia shtojm te masa dhe e përziejm mirë.

E vendosim ne frigorifet per të paktën 2 orë. ( une keto i gam gatuar menjeher pa i futur ne ftohse)

Pastaj marrim nje tepsi me forma i lyejm me gjalp dhe ne to e qesim masen e pregaditur me pare dhe i pjekim për 13 minuta në furrë te parangrohur në 190 C.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  form  guace  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pitalka Ramazani
Portokalli
Ata që luajnë me nipërit e tyre mbesin më të kthjellt