Biskota dy ngjyrshe me rrushe nga tegatuajm
Biskota dy ngjyrshe me rrushe nga tegatuajm

Biskota dy ngjyrshe me rrushe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

-4 gota uji miellë,

-1 filxhan çaji sheqer,

-1 filxhan çaji gjalp,

-2 kokra vez,

-1 luge kakao,

-1/2 luge kafeje me sod,

-kos ose uje 1 filxhan kafeje,

-arra te grira 2 lug gjelle,

-100 gr rrushe te terur.

Pergaditja:

Ne nje tas rihen vezet, me sheqerin, gjalpin, arrat, dhe kosin ose ujin, me pas shtojme miellin e perzier me sod dhe rrushih e thete qe me par e kemi zbutur me nje gote ujete vluar.

Zihet brumi dhe ne fund ia qesim nje luge kakao siper brumit dhe prap e ngjeshim edhe pak derisa te merr nje form laramane pastaj ter brumin e bejme kuleq ne format qe deshiron ose si ne foto,

Biskotat me pas vendosen ne tepsi me leter per pjekje te ndara njera nga tjetren dhe futen ne furr ete piqen per disa minuta.

Ju befte mire!

Receta eshte e gatuar nga ne.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  ngjyrshe  rrushe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ROLE MISHI I MBUSHUR
Torte me kokos dhe krem vanille
Salmon me couscous dhe perime