Biskota dy ngjyreshe
Biskota dy ngjyreshe

Biskota dy ngjyreshe

Kuzhint.com

Biskota 2 ngjyreshe

Perberesit:

225 gr – gjalpe (pa kripe),

110 gr - sheqer,

2 lugë - vanilje,

1/4 lugë (gjelle) - kripe,

300 gr miell apo 2. 5 gota uji,

20 gr - kakao,

1 vezë, 1 luge gjelle ujë.

Pergatitja:

Shkrijme gjalpin me sheqerin, i perzjeme lehte, shtojme vaniljen dhe kripen, shtojme miellin, vazhdojme perzjerjen me majën të gishtave deri sa te jene perziere plotesisht gjalpi dhe mielli!

Ndajme brumin ne në 2 pjesë të barabarta!

Në njeren nga gjysmat e brumit shtojme 20 gr kakao (me kujdes qe pluhuri te perhapet ne tere masen)

Hapim brumin ne katrore 20 cm me 20 cm gjeresi dhe më pak se 1 cm të trasha.

Presim 9 shirita nga 1-1. 5cm të gjerë të çdo brume, vendosim mënjanë pjesën e mbetur.

Sistemoni siper/anash afer njera- tjetres me ngjyra alternative (shiko foton), me ane ten je furçe lyeni anet me vezë per te ndihmuar shiritat te ngjiten së bashku.

Hapni pjesën e mbetur ne forme pete derisa ajo te jete mjaftueshem e gjerë për të mbuluar plotësisht 9 shiritat e bashkuar.

Mbeshtillini në leter plastike dhe vendosi në frigorifer për të paktën 30min të ftohen dhe të forcohen.

Ndizni furren te ngrohet ne 175 ˚ C.

Nxirreni nga frigoriferi, pritni biskotat me rreth 0. 5-0. 7cm trashësi.

Piqini në tave biskotash për 12 min.

Pasi i nxjerrim nga furra biskotat do jene të buta dhe te të ngrohta.

I vendosni mbi kartpiceta, për të thithur yndyrën të tepërt.

Biskotat lihen te ftohen.

Ju befshin mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  ngjyreshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lasagne me keksa (torte me keksa)
Histori e bukur
Fëstëkët - Eros dhe Ushqim. Bukuri dhe Mirëqenie