Biskota amerikane
Biskota amerikane

Biskota amerikane

Kuzhint.com

Përbërsit:

-1margarin te shkrir,

-1 kg miell (sipas nevojes,

-pak krip,

-1 pako sheqer pluhur ose sipas shijes te juaj,

-vaj ulliri,

-1 filgjan lenge te portokallit,

Si shtese per pjesen e ndar te brumit;

-1 Lugë çaji e kanellë,

-1luge kakao,

Pergaditja;

Punojmë gjithë kto perbers së bashku ne një brumë derisa ajo te merre forme dhe e lënë mënjanë për rreth 30 minuta.

Për të formuar biskotat marrim një pjese të brumë dhe ne te i qesim pluhur kakao dhe kanellen dhe pastaj i bashkojm te dy brumet duke ia vendos ate me kakao ne mes e rrokullisimne form rrole atë dhe pastaje shtypni me gishtat për të formuar një formë per madhësinë e duhur e presim qe rrolen ne forma si ne foto dhe e vendosim në nje tepsi me leter per pjekje duke ia vendos siper tyre, nga një copë te vogël te bajameve,

Per te ja dhene formen orientoheni me foto,

Piqem në ngrohjes vërtetë të lartë, 200 grad C, për. 15-20 minuta, derisa ata të fillojnë të merrin nje ngjyre te arte.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  amerikane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan (kifle) nga tegatuajm
 Llokuma nga Bardhe Buçaj
Pastice me kos, veze e djathe