Bishtaja – Boranija
Bishtaja – Boranija

Bishtaja – Boranija

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg bishtaja (boranija),

500gr mish viqi,

2 karrota,

2 domate,

Vaj ose gjalpë,

Biber të kuq,

Biber të zi,

Përgatitja:

Mishin e copëtuar e fërgojmë me qepë, karrota dhe spec, pastaj ia shtojmë bishtajat (boranijat) e grira dhe kohë pas kohe i shtojmë pak ujë (1 gotë fillimisht më pastaj +1 dhe +1).

Merrni dy domate hiqjani lëkurën dhe i preni në copa të vogla apo i grimconi.

Shtoni domatet në tenxheren me bishtaja dhe lini gjellën mbi zjarr edhe 50 minuta në temperaturë të ultë.

Sipas shijes individuale bishtajat munden që të futen në furrë përfundimisht që të piqen dhe të thahen pak.


Fjalet kyqe : tradicionale  bishtaja  boranija  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolada te vogla me kokos
Dobia e çajit të dardhës
Fileto merluci e freskët