Biftek dhe mish i bardh me perime
Biftek dhe mish i bardh me perime

Biftek dhe mish i bardh me perime

Kuzhint.com

Perberesit per 1 person: -200 gr mish i bardhe 200 gr biftek -Pak vaj 150 gr kepurdha -1 luge vegete -200 gr perime dhe nje patate gjysem te ziera dhe nje specte kuq te pjekur -2 luge melmesa te fresketa -2 luge soja sos -1 limon dhe sallat e gjelbert per dekrim -pilaf te gatshem Pergaditja: Mishi marinohet me veget dhe melmesa qfar te deshironi dhe vaj dhe lihet te qendoj 15 minuta.

Pastaj vendoset ne tave te lyer me vaj dhe i qitet per siper piper te zi te bluar dhe soja sosin e perziera bashke Le te njejtin tigan fergojm edhe mishin e bardhe te prer ne kotrora me kepurdhat dhe perimet e prera si ne foto dhe i vendosim tek tava me mishe dhe e pjekim ne furre ne temperature 220 grade per15 minuta pastaj bejm servimin si ne foto. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  biftek  mish  bardh  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

-Gurabija -
Proja me djathë grek
Revani tejet e shpejt