Berxolla viçi me patate ne furrë nga ne
Berxolla viçi me patate ne furrë nga ne

Berxolla viçi me patate ne furrë nga ne

Kuzhint.com

Perersit:

1 kg berxolla viçi,

1 kg patate,

2 domate,

2 karota,

1 spec djeges jeshile,

erza te ndryshme,

kryp. piper i zi,

piper i kuqë,

majdanoz,

vaj sipas nevojes.

Pergaditja:

Ne fillim qerojm karotat dhe patatet pastaj i pastrojm dhe i presim ne copa sipas deshires, pastaj i marinojm se bashku me mishin dhe erzat qe jan te shenuara me larte ne nje en apo ne nje qese pastike dhe i lem ashtu me pushu per 1 ore derisa mishi dhe patatet te thithim erzat.

Pastaj marrim nje trpsi dhe i renditim shtojme edhe domatet dhe shpecin jeshil si ne foto ia qesim vetem nje filgjan te vogel me uje dhe pake erza dhe majdanoz siper i mbulojm me foli alumini mire ne te gjitha anet qe te ziejm me avulle ne furre te nxeht ne 220 grad. ne funde kur te shikojm qe jan zier mire ia hekim folim dhe i lem edhe per 18 minuta qe te marrin nje ngjyre siq e deshironi ju.


Fjalet kyqe : gjellera  berxolla  mishe  viqi  patate  furre  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me mielle misri
Kroassant me parmesan dhe hudher
Çaj me sherbelë dhe kanellë kundër djersitjes