Banane me cokollate
Banane me cokollate

Banane me cokollate

Kuzhint.com

Perbersit. 4-5 banane te pjekura (por jo shume te buta ) 300 gr cokollate fondente 10 gr burro (gjal) bombona sheqerit (shiko ne foto )per dekurim shkopinje prej druri ) shiko ne foto. 50 gr sheqer Pergatitja. Ne fillim ne nje tenxhere vendojme burron dhe cokollaten te shkrihet. Pasi eshte shkrire cokollata shtojme dhe sheqerin dhe e perzijme derisa te shkrihet sheqeri. Nqs eshte e nevojshme shtojme edhe 2-3 luge me qumesht. Pasi cokollata eshte gati e heqim nga zjarri dhe e lem njeane, nderkohe marrim bananet dhe i rregullojme sic jane te paraqitura ne foto. Ndjek proceduren si ne foto. Me pas i hedhim ne nje tabaka dhe i fusim ne frigo per nje nate te tere.


Fjalet kyqe : embelsira  banane  cokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle  te shpejta me çokollat
Buke ne furre me proshute, domate, veze, qumeshtdhe djath kackavalle nga tegatuajm
Pa ilaqe kunder alergjis se syve