Bamje me karrota
Bamje me karrota

Bamje me karrota

Kuzhint.com

Përbërësit 1 kg bamje 3 domate të mëdha 2 qepë të mëdha 3 karrota 500 ml ujë të valë Vaj ulliri 1 limon Kripë Përgatitje Së parii pastrojm bamjet dhe i leme qe te kullohen mire.

Pastaj ia presim bishtat dhe i prejm bamjet në rreth 3 cm qdo copë. Karrota e qerojm dhe e presim në feta. Vendosim domatet në ujë të vluardhe me pas ne ujë të ftohtë qe te ja hekim me leht levoren. Pastaj qerojm qepët dhe i presim ne copa te vogla, qepët e grira 2-3 min. i skuqim në vaj ulliri, shtojm edhe karrotat e prera ne feta dhe i skuqim derisa fetat e karrotave te janë ber pak të buta. Presim domatet ne kocka te vogla dhei shtojm në tiganin me qepë dhe karrota, pastaj shtojm edhe kripë dhe ileme qe te ziejn. Deris jan duke u zier ia shtrydhim limon mbi bamje dhe e perziejm pak. Pastaj e mbylli tenxhere me kapak dhe e leme per 5-10 min. te vlojn. Së fundi, shtoni ujë të valë dhei leme qe te zihen derisa bamjet janë gatuar mire . Si keshille; Perzieni sa me leht dhe sa me pak të jetë e mundur gjellen, kështu që bamjeve te mos i preishet forma. tuerkischerezepte. com


Fjalet kyqe : gjellera  bamje  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sa gram ka nje luge gjelle
Torte me puding dhe arra
Këto ushqime janë aq të pashëndetshme saqë mund të ju vrasin