Bakllave role nga Jonila Vila
Bakllave role nga Jonila Vila

Bakllave role nga Jonila Vila

Kuzhint.com

Bakllavarole e pergaditur nga Jonila Vila

 • 9 veze 8 te kuqe nje komplet
 • 1 gote qumshte
 • Mielle sipas nevojes
 • 1 gote vaj
 • 300 gr arra
 • 1 peciv
 • 1 lugeuthulle te thjesht.
 • gjalpe per lyerje
 • nisheste per tollimin e petave

sherbeti :

3 gota sheqer me 2 gota uje i ziejm dhe pastaj ia qesim bakllaves siper (sherbeti duhet te jet i nxeht ndersa bakllva e ftoht ose ben edhe e kunderta

Pergaditja :

Nga perbersit e mesiper m formojm brumin perbakllave dhe na brumi i fituar formojm kuleq sa nje e verdhe e vezes.

Pastaj marrim dhe i tollojn kuleqet ne peta dhe petes ia qesim siper arrat e grimcuar dhe prap me tollojs e mbeshtjellim peten dhe e rrudhim nga te dy skajet e tollojsespeten e hekim peten nga shkopi dhe ia japim formen si ne foto.

Pasi ta kemi gatuar e pjekim ne temperatur 16o grad derisa te merr ngjyren e deshiruar dhe pastaj pasi te jet pjekur tersishte ia qesim edhe sherbetin e pergaditur me par dhe pastaj e leme qe te pushoj qe ta pije ter sherbetin bakllava


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  role  jonila  vila  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi
Gurabia me fruta te thata nga Kaltrina Berisha
KIFLE ME FORMA TE NDRYSHME