Bakllave me form harmonike
Bakllave me form harmonike

Bakllave me form harmonike

Kuzhint.com

Perbersit per gatimin e brumit:

mielle sipas nevojes, 6 kokrra veze, 1 gote caji me qumesht, 1 gote caji me vaj, pak kripe, 2-3 luge gjelle me kos.

Per sperkatjen e petave;

2 pako margarine ose gjalpe te shkrir

Perbersit per hapjen e petave ;

Nevojitet 1 kg nisheshte

Perbersit per mbushjen e petave;

Nje kg arra dhe fistek te thermuara

Perbersit per sherbettin;

6 gota uje me sheqer, 7 gota uje dhe gjysem kokre limon (leng limoni)

Pergatitja e shurupit;

Ne fillim do te pergatisim sherbetin qe te ftohet.

Kjo lloje bakllavaje e do sherbetin te ftohet dhe petet e mbushura duhet te jene te nxehta sa te dalin nga furra.

Marrim nje ene ku do te hedhim ujin dhe sheqerin.

E leme nga momenti i fillimit te zierjes 10 minuta.

Para se ta heqim sherbetin nga zjari duhet te hedhim lengun e gjysmes se limonit.

E trazojme dhe e heqim nga zjarri qe te ftohet deri sa ne te pergatisim bakllavane.

Pergatitja e petave;

Marrim nje ene te thelle dhe hedhim miellin vezet qumeshtin vajin kripen kosin dhe zeme brumin.

Nuk eshte e nevojshme qe ne ta leme brumin pak qe te qetesohet, po do ta fillojme me njehere qe te bejeme petet.

E ndajme brumin ne 30 pjese (ne kokrra te vegjel). i hedhim siper nisishte cdo ndarje qe te hapim petet.

Marrim nje kokerr brumi e shtypim pak me putren e dores dhe e sperkatim me nishishte,

ku dhe fillojme qe te hapim peten.

Mbasi e kemi hapur peten fillojme dhe e mbushim.

Mbushja e petave ;

Mbasi e kemi hapur petea i bashkojm nga 5 apo 6 peta dhe i presim ne katror te barabart dh

e ne mes te qdo katrori vendosim arra dhe fistek te thermuara pastaj i mbeshtjellim si ne foto

duke ia dhen kete form dhe i vendosim ne tepsi te lyer me gjalpderi sa tava eshte mbushur i

hedhim margarinen ose gjalpin e shkire dhe e veme ne furre per tu pjekur.

Furren na duhet ta ngrohim me perpara.

E pjekim ne tepmeraturen 160 gradderisate merr ngjyren e deshiruar.

Sherbetin do t’ja hedhim sa te dalin nga furra ( te nxehta) dhe sherbeti i ftohet,

ne kete moment e mbulojme taven me nje tave tjeter ose me nje mbulese tavoline qe ta thithi sa me shpejte sherbetin.

E leme te ftohet dhe me vone e servirim.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  form  armonike  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

22 ushqimet që u ndihmojnë të bini nga pesha në verë
Kërpudha Kapele në grilë
Mini kek me  levore  portokalle