Bakllavë shtëpie me petë të buta
Bakllavë shtëpie me petë të buta

Bakllavë shtëpie me petë të buta

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 te kuqe te ves dhe 1 ve komplet, 1 got te ujit qumesht, 1 got te ujit vaj, 1 peciv dhe, 1 maje luge te vogel krip

Pregaditja e recetës :

Në një enë i perziejm te gjitha përbersit mire pastaj gradualisht shtojm miellin deri sa te fitojm nje mas homogjene, brumi pritet ne forma te rrumbullatket ( madhsia sa te kuqet e ves) kete mas fitojm 80 kuleq, tehollohen afro 5cm dhe renditen 10 copa njera mbi tjeteren ne mes gjithmon nisheste, pastaj tehollohet ne madhsi te tiganit qe vendos, e njejta procedur me te gjith, fitojm 8 pet me ket dhe ne mes te hedhim sheqer 2 sheqer vanilje dhe arra sipas deshires

Pasi te perfundohet pritet ne ket form qe shihet ne foto dhe hidhen 2 margarina te shkrira permbi dhe futet te piqet deri sa te fitoj nje ngjyr te deshiruar pastaj mblohet me foli qe ta ruaj ngjyren dhe qendron per 6 ore ne furr.

Sherbeti:1 l e nje gotë ujë dhe 1 Kg Sheqer

Zihen per gjysme ore dhe ne fundë ia hedhem edhe lengun e nje lemoni dhe e hedhem siper bakllavës

Gjithmon bakllava duhet te jet e ftohur ndersa sherbeti i nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me sheqer
Kung Pao Chicken
Tave me lule laker