Bakllavë role
Bakllavë role

Bakllavë role

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 5 vez
 • 1 got te ujit vaj
 • 1 got te ujit qumshte
 • Mielle sipas nevojes
 • Nisheste per ti tallu petat

Per mbushjen e petve ;

 • 1 kg arra te bluara
 • 30 gram sheqer
 • lëvorja e integruar e 1 limoni
 • 1 qese sheqer vanilje dhe te gjitha i perzien se bashku

Plyrje ;

 • 2 margarina

Sherbeti ;

 • 2kg sheqer
 • 1 l uje dhe
 • 1 limoni

Pergaditja;

Në një enë te thelle i perziejm te gjitha përbersit e me siperm mire pastaj gradualisht shtojm miellin deri sa te fitojm nje mas homogjene, pastaj brumi i fituar ndahet ne kuleq te rrumbullatket dhe tehollohen me nisheste ne peta pastaj i hedhim siper gjalpe pastaj arrat dhe ngadal e mbeshtjellim peten si role me tollojs duke ia mbledhe skejet dhe duke ia dhen format si ne foto .

Keshtu veprojm me te gjitha petet.

Pasi te perfundohet me te gjitha petat ne kete menyr bakllava renditet dhe pritet ne ket form qe shihet ne foto dhe hidhen siper 2 margarina te shkrira permbi dhe futet te piqet ne 180 grad deri sa te fitoj nje ngjyr te deshiruar pastaj mbulohet me foli qe ta ruaj ngjyren dhe qendron deri sa te piqet e tera ne furre.

Zihen per gjysme ore 2 kg. sheqer me 1 l e ujë dhe ne fundë ia hedhem edhe lengun e nje lemoni dhe e hedhem siper bakllavës

Gjithmon bakllava duhet te jet e ftohur ndersa sherbeti i nxeht.

Per ecurin e gatimit shiko foton!


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  role  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantia me mishë
Byrek me spinaq djath e veze
Torte me reqel kajsie