Bakllavë  nga Blerta Morina Gashi
Bakllavë nga Blerta Morina Gashi

Bakllavë nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perbersit per brumin;

600 gr miell te situr dhe te perzier me 1 peciv, 1 gotë vaj, 1 qumesht, 6 vezë.

Per hapjen e petave;

600 gram niseste

600 gram arra te grimcuar.

Per lyrje;

1 margarin.

2 kile sheqer, 1 liter uje, 1 limon, 1 vanile sheqer i ziejm se bashku ne nje tengjere.

Pregaditja;

Tunden vezet me pirun shtohet vaji dhe qumeshti.

Ne masen e perzier mire shtohet mielli pak nga pak dhe zihet nje brume i bute brumi ndahet ne 10 pjes e pastaj nga qdo pjese behen nga 5 kuleq gjithsej 50 topa qdo kulaq hapet sa nje pjat e vogel dhe duke e permilluar me nisheste vehen nga 10 pete njera mbi tjetren.

Pastaj10 petet e bashkuar hapen dhe hollohen duke i permilluar me nisheste Ne nje pete te holle sa e kemi tepsin ateher petet e holluara vihen ne tepsi njera mbi tjetren duke I sperkatur me nga nje luge yndyre pasi te hollohen dhe palosen.

Ne tepsi ku i kemi vendos gjysmen e peteve vihen arrat dhe shtrihen nga te gjitha anet njelloj hollohen edhe gjysma e peteve te tjera ne te njejten menyre dhe vihen mbi arra pastaj bakllava pritet e forme si ne foto apo qyshe deshiron vet.

Pasi ta kemi prer me luge I hidhet margarina e shkrire netegjitha anet dhe pastaj futetne furre te nxhet me temperatur 170 grade per tu pjekur dalengadal per 3 ore.

Pasi te jet pjekur bakllavaduhet te ftohet mite dhe tani tia hedhim sherbetin i e nxeht posa ta hekum nga zjarri.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pica margarita
Tortë ‘Reform’
Torte me krem