Bakllavë moderne
Bakllavë moderne

Bakllavë moderne

Kuzhint.com

Përbërësit: 2 vezë, 200 gr. sheqer, 12 lugë të supës qumësht, 12 lugë të supës vaj, 12 lugë të supës grizë (bollgur), 12 lugë të supës miell, 250 gr. arra të bluara,

Gjysmë qese (6 gr. ) pecivë (pluhur për pjekurina) 50 gr. arra të grira.

Për sherbet :5 00 gr. sheqer, 1 gotë e ujit ujë.

Përgatitja: Tunden vezët me sheqer, pastaj i shtohen qumështi, vaji, griza, mielli, arrat dhe peciva.

E përziejmë mirë dhe masën e qesim në tepsi me formë katrore të cilën më parë e shtohen lyer me yndyrë dhe i hollojme petet me pic njera siper tjetres duke i mbushur me arra dhe i bejme ne forme rolade te vogel.

Sipër hedhim arrat e grira dhe piqet në furrë të nxehur mirë.

Bakllavën e ftohur dhe të prerë në katrorë e sherbetosemi me sherbet të ftohur.

Sherbeti: zihen 500 gr. sheqer me 1 gotë të ujit ujë, e bëjmë pak më hollë se sa për reçel.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  moderne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj
Sarma me prasa
Toptha me gjizë