Bakllava me mjalte
Bakllava me mjalte

Bakllava me mjalte

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Gjalpë 250g, 250 ml vaj luledielli, 2 lugë mjaltë, 1/2 kg arra te bluara, 1 luge te mesme kanellë, 1 kg sheqer, 1 kg brumë përfunduar për bakllava, Qumësht 250ml, 1 vanilje

Pregaditja e recetës :

Shkrihet gjalpa me vaj, qumësht dhe mjaltë.

Mixojm arrat me kanellë dhe 250 gram sheqer.

Ne nje tepsi pastaj shtrime 3 pete te lakta te bakllaves dhe i sperkasim em gjalpin e shkrir me qumesht dhe i hedhim arra dhe keshtu vazhdojme deri ne fund.

Pasi te perfundoj ia hedhim gjlpin e mbetur siper dhe eprej ne kube dhe e pjekim ne 140 grad per 45 min.

Pasi te piqet e pergadism sherbetin me 750 gr sheqer dhe veq sa te mbulohet sheqerin ne tenxheri 2 cm siper sheqerit pasi te zihet ia hedhim bakllavas dhe e mbulojm.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllava  mjalte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pete me patate
Rafaello
Çokolatë torte me kumbulla te terura(lava cake)