Bakllav me kokos
Bakllav me kokos

Bakllav me kokos

Kuzhint.com

Përbërësit: *500 g kore për bakllava *5 vezë *2 gota sheqer *1 (i 2 dl) vaj filxhan *1 filxhan kos *200 g miell kokosit *Pluhur pjekje 1 Për sherbet: *4 gota sheqer *5 gota ujë *Sheqer 1 vanilje Përgatitja: Rrahim vezët me sheqer, pastaj shtoni vaj, kos dhe miell kokosit me pluhur pjekje.

Të gjitha i perzien mire. Në pjesën e poshtme te tepsis vendosim 2 kore te gateshme per bakllav dhe siper ia qesim nje pjes te mases dhe prap vendosim dy kore dhe prap mbushje... derisa përbërësit te janë përfunduar.

Së fundi vënë tri pet te gateshme te bakllaves siper, dhe e sterpikim me vaj. Piqet në 200 � C deri të merr ngjyrë kafe, rreth 40 minuta. Derisa bakllava pjeket, ne duhet përgatitur sherbetin. Vendos ujë dhe sheqer në një tengjere, dhe e ziejm rreth 10 minuta pasi te merr vale dhe ne fund i shtoni sheqer vanilje. Bakllaven e pjekur e ftohim pake dhe siper ia qesim sherbetin e nxehtë. dhe e leme qe të pij bakllava sherbetin dhe vendoset të ftohetë në frigorifer. pinterest. com/Perkthimin >>http://www. tegatuajm. com/ Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëng nga  citrus dhe karrota
Krelan(proja) me miell misri dhe djathe nga tegatuajm
Embelsir  me krem te bardhe