Bajandera të veqanta me patate
Bajandera të veqanta me patate

Bajandera të veqanta me patate

Kuzhint.com

Përbërsit:

300 g patate,

300g biskota te bluara,

100 g çokollatë,

100 g margarinë,

200g sheqer,

1 lugë gjelle kakao,

2 lugë rum.

Per lustërim:

100 g çokollatë,

40 g margarinë,

Vaj 1 lugë gjelle.

Përgatitja:

Valojm patatet, bejm kullimin prej ujit dhei shtypim ne pure.

Ne kete mas shtoni çokollatë të shkrirë dhe margarinë i shkrirë, biskota te bluara, sheqer pluhur, dhe rum.

Të gjitha së bashku, i perziejm dhendajm nje pjes dhe ne te ia qesim edhe kakaon e krijojm një tortë në formën e një drejtkëndësh si ne foto.

E lem për tu shtrënguar ne frigorifer dhe pastaj siper ia derdhim per lustërim çokollatën e shkrir ne avull. blogspot.


Fjalet kyqe : embelsira  bajandera  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pispili (pite)me miell misri
Cheesecake me qokolad dhe kanell
Llokuma me mushje