Bajandera me dy ngjyrsha
Bajandera me dy ngjyrsha

Bajandera me dy ngjyrsha

Kuzhint.com

Përbërësit:

Për shtresën e qelt:

-100-120 ml ujë,

-120 gram sheqer,

-70 gram gjalpë,

-1 limon ;levorja,

-180 gram arra te blura imet,

-180 gram biskota te blura imet.

Për shtresën e errët:

- 100-120 ml ujë,

- 100 gram sheqer,

- 50 gram gjalpë,

- 100 gram çokollatë e errët,

- 170 gram arra te blura imet,

- 170 gram biskota te blura imet.

Për dekorim:

- 30 gram gjalpë,

- 100 gram çokollatë e errët.

Pregaditja;

Filli: Uji, sheqer dhe gjalpë të shkrirë i perziejm se bashku deri sa te shkrihet sheqeri e jekim nga zjarri dhe e qesim çokollatën që ajo të tretet.

Për shtresën e qeltë:

Ne nje ene vendosim uje, sheqer dhe gjalpë për të vluar deri sa te tretet sheqeri.

Hiqni nga zjarri dhe ne te shtoni levore te limonit ne rende arra dhe biskotat e bluara, ku j të gjitha ipërziejm mire.

Për shtresën e errët:

Ne nje ene tjeter vendosim uje, sheqer dhe gjalpë për të vluar deri sa te tretet sheqeri.

Hiqni nga zjarri dhe ne te shtoni qokolladen deri sa te tretet pastaj ia shtoni arra dhe biskotat ku të gjitha i përziejm mire.

Të dy përzierjet i qesim ne qese plastike te frizit dhe i leme qe të ftohen pak.

Kur përzierjet te janë shume pak të vakët i marrim dhe ne nje kallep i vendosim se pari nje pjes me masen me te qelt pastaj ate te errten dhe prap masen e mbetur te qelt, i rrafshojm mire dhe, e largojm embelsiren nga kallepi duke e kthyer permbys dhe e dekorojm me fillin e gatuar me par me qokollad.


Fjalet kyqe : embelsira  bajandera  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me lulelaker
Qofte me veze dhe patate
Hallvë e përgatitur nga tegatuajm