Antipasti mediterane
Antipasti mediterane

Antipasti mediterane

Kuzhint.com

Perberesit dhe pergaditja:

150 gr Makarona te ziera,

500 gr Gjoks pule te prere ne copa.

Pastaj copave te prera i hedhim krip e piper dhe i pjekim ne tigan me 1 luge gjelle vaj.

2 Qepe te prera ne katrore.

3-4 thelpinje hudhre te bluara,

3 Lloje te ndryshme te specave te prera ne katrore,

Nje kungullesh e vogel e prere ne feta,

Disa champignon te konservuara te cilat i presim per gjysem,

3 Domate te prera ne copa te vogla,

4 Luge gjelle vaj,

2-3 Luge gjelle uthull,

Piper, krip, pak sheqer,

Nje luge gjelle majdanoz i fresket i prere imet,

200 gr Djathe feta te prere ne katrore.

Ne tiganin e njejte qe kemi pjekur mishin shtojme edhe 4 luge gjelle vaj dhe te gjitha perimet per pak minuta i kaverdisim.

Pasi te kaverdisen perimet i largojme nga zjarri ia shtojme domatet, mishin, majdanozin, erezat dhe makaronat.

Ia shtojme ne fund 3 luge gjelle uthull dhe pak vaj ulliri si dhe djathin feta.

Te provohet edhe njehere per krip dhe te servohet menjehere.


Fjalet kyqe : gjellera  antipasti  mediterane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dredhëzat dhe boronicat mbrojnë nga infarkti
Domate të  mbushur në  furre(dollma)
Domate jeshile turshi nga tegatuajm.com