‘Qumështi i Artë’ – pija që do t’ju ndryshojë jetën
‘Qumështi i Artë’ – pija që do t’ju ndryshojë jetën

‘Qumështi i Artë’ – pija që do t’ju ndryshojë jetën

Kuzhint.com

“Qumështi i Artë” është një pije e shijshme dhe tepër e shëndetshme, të mirat e së cilës janë të pafundme. Është veçanërisht e përshtatshme për konsum në mbrëmje.

'Qumështi i Artë' - pija që do t'ju ndryshojë jetën

Përbërësi kryesor në këtë recetë është turmerik (shafran i Indisë), i cili ka veti antioksidante, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene.

I kombinuar me piper, përfitimet e turmerikut rriten në mënyrë të konsiderueshme

Përparësi të tjera

Forcon sistemin imunitar

Anti – kancerogjen

Ndihmon tretjen e ushqimit

Pastron mëlçinë

Rregullon metabolizmin

Normalizon tensionin e lartë të gjakut

Përmirëson shëndetin e trurit dhe forcon kujtesën

Efektive në probleme të ndryshme të lëkurës

Zvogëlon trigliceridet

Antioksidant, antiseptik, analgjetik

'Qumështi i Artë' - pija që do t'ju ndryshojë jetën

Si përgatitet ‘Qumështi i Artë’?

Ka disa mënyra përgatitjeje, por ne do t’ju sugjerojmë atë më të thjeshtën.

Përbërësit (1 person):

1 filxhan qumësht

lugë (gjelle) turmerik pluhur

lugë (e vogël) piper pluhur

1 lugë (gjelle) mjaltë

lugë (gjelle) vaj kokosi

lugë (gjelle) kanellë pluhur

Përgatitja:

Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare.

Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim.

Kullojeni, shtoni mjaltin dhe shijojeni.

Shënim: Qumështi preferohet vegjetal (qumësht bajame, kokosi, etj).

Me shtimin e piperit të zi në enën ku ndodhet turmerik, rritet aftësia përthithëse e trupit deri në 2000%.

Anila Mirdita -BioNatural Shop


Fjalet kyqe : keshilla  qumeshti  arte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kafeja nuk ju jep vetëm shije, por edhe bukuri
Embelsire e shpejt me kakao (marshmallov)
Kek me puding