>Tiramisu<
>Tiramisu<

>Tiramisu<

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 Te verdha veze, 2 Luge gjelle sheqer, 350 gr Mascarpone, 5 Luge gjelle amaretto, Nje pako biskota per tiramisu, 150 ml Espresso kafe e ftohet, Pak kakao per ta pluhurosur siper tiramisun.

Pregaditja e recetës :

Rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin pastaj ia shtojme mascarpone-n si dhe 2 luge gjelle amaretto duke e rrahur pa nderpre.

Kafes ia shtojme 3 luget e mbetura te amaretto.

Marrim nje tepsi katrore dhe i rendisim biskotat duke i kaluar njehere ne kafe pastaj ne tepsi.

Mbulojme me kremin me mascarpone 2 cm tepsine pastaj prap i kalojme me shpejtesi biskotat ne kafe dhe i rendisim siper kremit dhe kur ta mbulojme tere siperfaqen me biskota prap i hedhim kremin kuptohet duke e mbuluar 2 cm tepsin.

Pasi te perfundojme me biskotat dhe kremin e mbulojme tepsi me folie plastike dhe e vendosim ne frigorifer per tu ftohur 5 ore.

Te pluhuroset tiramisu-ja gjate servimit.

Burimi: http://www. pastaweb. de/

Perkthimin e ka bere www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë sfungjer
Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Torte me arra