Ëmbelsirë që nuk pjeket
Ëmbelsirë që nuk pjeket

Ëmbelsirë që nuk pjeket

Kuzhint.com

Përbërësitper peten;

200gr biskota

100gr gjalp

50gr qokollade e zezë

150gr arra te bluara

10gr kakao

300gr krem per akullore

300ml krem pana Hopla

200gr arra te bluara

200 gr lejthi te bluara

100 gr qokollad te grryer ne rende

15 gr sheqer

150 ml qumesh

10gr zhelatinë

Per dekorim;

1 shllag krem te bardhe

50 ml qumesht dhe

1 pako me keksa

Përgatitjae petes;

Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotat e grimcuara bashk me arrae bluara

lejthi te bluara dhe kakaon.

Këtë masë e shtriejmë në tepsi te shtruar me leter kuzhine dhe e lëmë të qëndroj qete ftohet.

Përgatitja e kremit;Ne nje ene te madhe opllën e përziejm me mikser derisa sa të formohet krem i forte, pastaj ia shtojmë kremin per akulloret te przier me qumesht ku me par e keni rrahur me mikser.

Aty duhet të përzieni edhe sheqerin me lajthi të bluara, arra te bluara, qokolladen e grryer ne rende dhe zhelatinë e zbutur me pare me 3 lug uje.

Te gjithe perbersit i perziejm ngadal me nje tel kuzhine mire pastaj te gjithe masen e shpërndajm mbi brumin e ftohur. qe e kemi pregadit me par.

Duhet te qëndrojë në frigorifer qe te ftohet mir arsya sepse prej kesaj duhet ti bejme keto forma si ne foto, ku ne fund i dekorojm me shllag te rrahur me mikser dhe keksa.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pjeket  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan (kifle)
Torta me nutella dhe lajthia
Bishtaja ne furre