Ëmbelsirë me tre përbërs
Ëmbelsirë me tre përbërs

Ëmbelsirë me tre përbërs

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 Veze, 120 gr Mascarpone ( Gjize e embel), 120 gr cokolad e bardhe

Pregaditja e recetës :

​Ne fillim ndezim furren ne 170c dhe ne anen tjeter ne nje ene te thelle ndajm vezet te bardhen nga te verdhen dhe marrim cokoladen e shkrime ne nje ene me avull dhe ne te shtojme gjizen e me tel kuzhine e perziejm deri sa masa te bashkohet, pastaj ia shtojme dhe 3 te verdhat e vezes, ndersa te bardhat i rrahim me mixer veqe deri sa te shkumohen mire dhe ia shtojme mases gjysmen e perziejm ngadal pastaj edhe gjysmen tjeter duke e perzier prap ngadal nga posht lart me luge ose tele kuzhine dhe pastaj e hedhim ne nje tave qelqi te rrumbullaket duke ia ven anash nje leter kuzhine me qellim qe te mos dal embelsira anash gjate pjekjes.

Tepsia e qelqit me torten vendoset ne nje tepsi te mbushur me pak uje qe te piqet ngadal ne 170 grad gjithmon duke e kontrollu me rremojs se a eshte pjekur ne te gjitha anet dhe sherbehet me sheqer pluhur ose ashtu sic edhe gatuahet.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  perberes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Speca turshi te mbushur me perime
Torte me kajsi
 Llokuma nga Bardhe Buçaj