Ëmbelsirë  me puding nga LuljaLa
Ëmbelsirë me puding nga LuljaLa

Ëmbelsirë me puding nga LuljaLa

Kuzhint.com

Perbersit;

15 luge sheqer,

15 luge qumesht,

15 luge vaj,

15 luge miellë,

2 sheqer vanilje,

2 pudinga te pergaditen sipas udhezimeve qe shkruan ne pako.

Pergaditja;

Ne fillim rrahim vezet me sheqer pastaj nje nga nje ia shtojm edhe perbersit tjer perveq pudingave

Me kete mase e ndajm pergysem dhe njerempjes e qesim ne tepsi te mbuluar me leter ose te lyer me gjalp dhe

e vendosim ne furre qe te pjeket per 5 minuta ne temperatut 180 grad.

Pastaj e nxjerrim tepsin dhe siper saj qesim sa me shpejte pudingun e zier dhe te nxeht akoma e shtrijm ne te gjitha anet dhe

menjeher siper pudingut qesim edhe pjesen tjeter te brumit te ndar dhe tepsin e vendosim sa me shpejtprap ne furre dhe e lem ne furre

deris te pjeket krejtesisht.

Pasi te jet pjekur sa eshte akoma e nxeht i qesim sheqer te zakoshem dhe e leme qe te ftohet mirepastaj e sherbejm


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pudinge  luljala  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kofsha  pule me patate në furrë
Supë me spinaq, makarona dhe fasule
Kifle te zeza me sherbet