Ëmbelsirë me orizë
Ëmbelsirë me orizë

Ëmbelsirë me orizë

Kuzhint.com

Për brumin:


250 gr Miellë,

125 gr Butter(gjalp),

1kokërr vezë,

1Luge qaji peciv,


60 gr Sheqer,

Te gjithe perberesit e lartpermendur i hedhim ne nje enë te thellë dhe e formojme brumin.

Pastaj e mbeshtjellim me folie plastike dhe e vendosim ne frigorifer per 30 minuta.

Per mbushjen:


500 ml Qumesht
,

125 gr oriz

60 gr sheqer,

1Pako sheqer vanille.

Te gjitha keto i vendosim ne texhere dhe e ziejme.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet mire. 
Pastaj na duhen dy veze; te bardhet e vezes i rrahim mire.

Te kuqen e vezes ia shtojme tamelorizit duke e perziher vazhdimisht dhe krejt ne fund ia shtojme edhe te bardhen.

Perziejme mire masen.

Marrim nje tepsi e lyejmë me gjalp.

Brumin e hollojme e bejme per pastaj e vendosim ne tepsi duke e mbuluar komplet tepsin.

Shtypim shtresen e poshtme te brumit disa here me piru dhe mbi ia hedhim masen e pergaditur me qumeshtë.

Te pjeket ne temperatur 189 Grad 35-45 minuta.

Krejt ne fund te pjekes ia shtojme sipas deshires pak sheqer te kafte per tu karamelizuar.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  orize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca të pjekur në kavanoz
Kofsh pule me patate
Biskota te brishta