Ëmbelsirë me nurtela dhe mak
Ëmbelsirë me nurtela dhe mak

Ëmbelsirë me nurtela dhe mak

Kuzhint.com

Perberesit

300gr miellë,

5 kokrra vezë,

200gr sheqer,

200ml qumesht,

100ml vaj,

200 gr mak,

1 pako te vogel pluhur pjekes,

200gr krem nutela.

Përgatitja:

Rrahim fillimisht vezet me sheqerin derisa e gjithe masa ta dyfishoj vellimin e saj.

Shtojme pak nga pak vajin dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen pastaj shtojme miellin e perzier me makin, pluhurin per pjekeje e perzierjem me tel kuzhine derisa te kemi perftuar nje brum homogjen.

E hedhim brumin ne taven e rrumbullaket te lyer paraprakisht me pak gjalp e miell.

E pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 180 gradC per 35-40 minutagjithmone duke bere proven e pirunit per te pare nese eshte pjekur edhe ne brendesi.

E leme te pushoje per disa çaste perpara se ta heqim nga forma.

Shkrijme ne mikroval kremin nutela dhe ja hedhim siper kekutdhe e dekorojm me qokollad te zakonshme ne rende.

ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  nurtela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Cheesecake me vanille ,limone si dhe salce dredheze
Hani molla, shpëtoni nga infarkti
Tortë me badema