Ëmbelsirë me mascarpone dhe bruznica
Ëmbelsirë me mascarpone dhe bruznica

Ëmbelsirë me mascarpone dhe bruznica

Kuzhint.com

Perberesit:

150 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

250 gr Miellë, 2 vezë,

2 Luge qaji peccive,

500 gr Mascapone,

100 gr Bajame te bluara,

250 gr Bruznica,

100 gr Ajke.

Pergaditja:

Rrahim me mikser vezet dhe sheqer vanillen.

Miellin me peciven e perzim dhe s'bashku me mascarponen dhe bajamet e hedhim te vezet e rrahura. 16 cope bruznica i lem anash ndersa pjesen tjeter e hedhim ne brum.

Marrim nje tepsi te gjate 30 cm e mbulojme me leter per pjekje dhe e mbushim me brumin.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad nje ore pastaj te largohet nga furra per tu ftohur.

Torta ne servohet ne pjate e dekoruar me ajke te rrahur dhe bruznica. kochen. bildderfrau.

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  mascarpone  bruznica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bajander e përkryer vetem për 6 minuta
Spageta alio olio peperonchinite
Ëmbelsirë që nuk pjeket